Jinekomasti

28Jan10

Erkek memesi ile kadın memesi arasında yapısal olarak herhangi bir fark bulunmamaktadır. İkisi arasındaki tek ve en belirgin fark ergenlik döneminden sonra kadınlık hormonlarının olmaması ve erkeklik hormonlarının baskısı nedeni ile erkek memesinin küçük kalmasıdır. Ancak bazı durumlarda erkek memesi büyür ve bu hastalık jinekomasti olarak adlandırılır. Bu durum, estetik olarak kötü görünmesi yanında psikolojik sorunlara da yol açabilir.

Karaciğer hastalıkları gibi sistemik hastalıklar, ilaç kullanımları(bazı mide ilaçları, anabolik steroidler gibi) jinekomastiye yol açan bazı nedenlerdir. Ancak yinede bu hastaların büyük çoğunluğunda neden saptamak mümkün olmamaktadır.

Jinekomasti ancak ve ancak cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilir. Cerrahi yöntem seçeneği hastalığın ağırlığına göre tesbit edilir. Sadece yağ dokusunda artış sözkonusu ise liposuction(vakumla yağ aspirasyonu) ile, aynı zamanda meme dokusunda da artış mevcut ise meme başı etrafından girilerek meme dokusu çıkartma yöntemiyle tedavi edilebilir. Sonuç olarak belirgin bir ize neden olmaz ve dikiş alınması gerekmez.

Jinekomasti Ameliyatı lokal veya genel anestezi ile hastane ortamında yapılır. Ortalama ameliyat süresi 1 saatdir. Aynı gün hastaneden taburcu olunur. Ameliyat sonrasında ortaya çıkacak minimal ağrılar ve hafif sızılar ağızdan alınacak ağrı kesicilerle ortadan kaldırılabilir.  3-4 gün sonra işe dönülebilir. 2 hafta sonra hafif spor aktivitelerine, 4 hafta sonra da ağır egzersizlere başlanabilir.

Advertisements


No Responses Yet to “Jinekomasti”

  1. Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: